Zavolajte nám

Obráťte sa na nás so svojimi otázkami cez e-mail alebo telefón.

Cez pracovné dni od 9:00 do 17:00

+420 777 523 225

Autorizovaný partner

GeoTrust Partner   RapidSSL

Certifikačná autorita

Nacházíte se zde: SSL certifikáty » O certifikátech » Certifikační autorita

Čo je certifikačná autorita?

Certifikačná autorita je subjekt, ktorý se zaoberá vydávaním digitálnych certifikátov pre ostatné subjekty a osoby.  Digitálny certifikát je digitálne popísaný verejný kľúč. Certifikačná autorita alebo aj skrátene CA má zásadnú úlohu v hierarchickej štruktúre správy v infrastruktúre verejných klúčov (PKI). Práve hierarchická štruktúra je používaná u webových stránok a aplikácií a preto má pre nás zásadný význam. 

Existuje mnoho komerčných certifikačných autorít, ktoré za poplatok poskytujú svoje služby, medzi najznámejšie patrí najma Verisign, Geotrust, Comodo a Thawte. V Českej republike sa túto úlohu snaží zaistiť ICA a Česká pošta, vzhľadom k ich neschopnosti zaistiť dôveryhodnosť v bežných prehliadačoch však ich využitie zásadne nedoporučujeme. Pomerne novou záležitosťou sú komunitné CA.

Pri zaobstarávaní certifikátu sa vždy riaďte hlavne dôveryhodnosťou CA a tým, či je táto autorita nainštalovaná v bežných prehliadačoch, ale aj ich starších verziách.

Vydávanie certifikátov

Vydávanie certifikátov je riadené certifikačnou politikou, čo je dokument, v ktorom sú stanovené podmienky vydávania certifikátov. SSL certifikát je vydaný na základe certifikačného požiadavku (CSR), ktorý si vygeneruje zákazník a je podpísaný CA.